Podsumowanie projektu pt. „Europa dla Zawodowców – Zawodowcy dla Europy”

W dniu 5 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbyło się podsumowanie projektu pt. ”Europa dla Zawodowców – Zawodowcy dla Europy”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, podczas którego nastąpiło upowszechnienie wyników projektu, a tym samym przedstawienie europejskiej ścieżki kształcenia jaka została zrealizowana w Maladze przez uczniów Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczestnicy, którzy zostali objęci stażem zagranicznym przedstawili społeczności szkolnej i lokalnej, zaproszonym gościom i rodzicom prezentacje oraz film, który przybliżył kulturę i historię malowniczego, nowoczesnego miasta, jakim jest Malaga. Ponadto pokazane zostały poszczególne miejsca realizacji stażu zawodowego oraz został omówiony bogaty program kulturowy, który towarzyszył uczniom przez 28 dni.

Pani Jolanta Tersa Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach pogratulowała uczestnikom wytrwałości i zdobytych umiejętności zawodowych, wyrażając swoje przekonanie o pozytywnym wpływie stażu na rozwój osobisty młodego człowieka oraz przyszłą jego karierę zawodową.

Ważną częścią podsumowania projektu była prezentacja na temat dalszej edukacji zawodowej programu Erasmus+, przedstawiona przez kierownika Katedry Systemów Informacyjnych Pana dr hab. Dariusza Barbucha prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz absolwentki Wydziału Nawigacji.

Uczniowie zdobywając nowe doświadczenie zrozumieli, że kontunuowanie mobilności edukacyjnej na uczelniach, zwiększa ich szanse na rynku pracy, stwarza możliwość przebywania przez dłuższy czas w obcym kraju, poznania nowych ludzi, podniesienia poziomu wiedzy, używania na co dzień języka obcego, a przede wszystkim rozwoju własnej osobowości.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie uczniom przez Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach pana Grzegorza Machola najważniejszych dokumentów poświadczających zdobyte kwalifikacje, tj.:

  • dokumentów Europass – Mobilność,
  • dokumentów Skills Portfolio – ECVET,
  • dokumentów Certificate,
  • dokumentów Reference,
  • dokumentów Learning Agreement

oraz zaświadczeń potwierdzających uczestnictwo w zajęciach z przygotowania kulturowego, pedagogicznego i językowego.

Po oficjalnej części podsumowania, nastąpiła degustacja potraw kuchni śródziemnomorskiej, sporządzonych przez uczennice kształcące się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Po zakończonej degustacji zaproszeni goście wraz z rodzicami uczestników projektu podziękowali za profesjonalne przygotowanie potraw, miłą atmosferę oraz życzyli dalszych sukcesów zawodowych w projektach mobilności i rozwoju zawodowego na europejskim rynku pracy i nie tylko.

Asystent koordynatora
Magda Thiede

 

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.

Uczniowie stalowowolskiego ekonomika na praktykach zawodowych w Rimini we Włoszech.

Job shadowing w Rimini- Nauczyciele z ZST w Turku

Praktyka uczniów technikum architektury krajobrazu ZSR w Namysłowie. w Hiszpanii

Zakończenie mobilności zawodowej uczniów i nauczycieli z ZSZ NR 3 w Starachowicach w Rimini.