Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Grupa 24 uczniów i 3 opiekunów z Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku  wróciła  z Włoch, gdzie odbywały się praktyki zawodowe.

Mobilność odbyła się z projektu  „Praktyki zawodowe we Włoszech inwestycją w przyszłość” o numerze 2022-1-PLO1-KA122-VET-000073131 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+ w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Firma goszcząca, Sistema Turismo, z którą szkoła współpracuje od 2019 roku, po raz kolejny sprawdziła się w roli organizatora praktyk. Uczniowie spędzili dwa tygodnie w uroczym Rimini, w prowincji Emilia Romania. Rimini to jeden z największych włoskich kurortów wakacyjnych, w którym na turystów czeka ponad 1400 hoteli. W jednym z nich, 200 metrów od morza, mieszkali uczniowie z Płońska. Młodzież  przebywała  tam od 7 do 20 kwietnia. Sistema Turismo zorganizowało praktyki w 10 różnych włoskich przedsiębiorstwach, gdzie uczniowie pracowali w parach lub w większych zespołach. Zdarzało się również, że w miejscu praktyki, byli praktykanci z innych państw Europy. Praktykanci mieli więc okazję do pracy w zespole międzynarodowym.

Technicy handlowcy pracowali w sklepach odzieżowych. Uczyli się organizowania i prowadzenia sprzedaży, obsługi klienta czy prowadzenia działań marketingowych.

Technicy budownictwa pracowali na różnego typu budowach, uczyli się dobierać  odpowiednie materiały i technologie.  Zapoznawali się z dokumentacją budowlaną, wykonywali roboty budowlane, uczyli się zbrojenia oraz prac wykończeniowych.

Kolejną grupę uczniów podnoszących swoje kwalifikacje na zagranicznych praktykach stanowili technicy informatycy. Oprócz konserwacji sprzętu komputerowego, uczyli się tworzyć strony internetowe, działali w systemie zarządzania treścią WordPress, gdzie wykorzystywali bazę danych MySQL.

Zarówno uczniowie jak i opiekunowie miele szansę na poznanie europejskiego rynku pracy oraz możliwość własnego rozwoju zawodowego. Na spotkaniu ewaluacyjnym, w siedzibie partnera projektu, wszyscy praktykanci otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie praktyki zawodowej.

Pobyt na zagranicznych praktykach to nie tylko praca. W czasie wolnym uczniowie poznawali uroki miasta oraz korzystali z plaży. Nie obyło się od odwiedzin w pizzeriach czy lodziarniach. Korzystając z bliskości historycznego centrum miasta mogli podziwiać włoskie style architektoniczne, spotkać turystów z różnych zakątków świata i po prostu doświadczyć innej kultury i stylu życia. W wolny od pracy weekend grupa z Płońska odwiedziła San Marino i Florencję. Słoneczna pogoda sprzyjała wycieczkom.

Płońscy praktykanci z pewnością poszerzyli swoją wiedzę oraz nabyli nowe kompetencje, które będą przydatne w ich dalszej drodze zawodowej. Znajomość języka angielskiego i posługiwanie się nim znacznie ułatwiały komunikację, wykonywanie powierzonych zadań oraz sam pobyt w Rimini.

Te aspekty były głównymi celami mobilności zagranicznej i zostały w pełni zrealizowane. Na kilka miesięcy przed wyjazdem, uczniowie brali udział w przygotowaniu językowym, kulturowym i pedagogiczno-psychologicznym. Dla niektórych osób był to pierwszy tak poważny wyjazd, który okazał się dużą lekcją odwagi i samodzielności.

Miejmy nadzieję, że kolejny wyjazd na praktyki zagraniczne, do Malagi w Hiszpanii, wczesną jesienią tego roku, będzie równie udany.

Koordynatorzy projektu:

Ewelina Brzeska

Katarzyna Krzywkowska

Kwota dofinansowania wynosi 221 425,97 PLN i obejmuje dofinansowanie w proporcji 82,52% budżet środków europejskich i 17,48% środków budżetu krajowego.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Znajdowanie balansu między pracą a odpoczynkiem podczas praktyk zawodowych: klucz do zdrowia i sukcesu

Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN

Wrażenia z projektu „Design me”

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.