BUONGIORNO RIMINI! City Tour i welcome meeting z uczniami z ZSRT ze Zwolenia.

W przepiękny ostatni dzień września mieliśmy przyjemność rozpocząć zwiedzanie starego zabytkowego miasteczka. Dzięki spacerze z Viki – naszej włoskiej opiekunki z ramienia Sistema Turismo poznaliśmy wiele ciekawych zakątków jednego z najbardziej znanych turystycznych miast europejskich.

Walory historycznego miasta okazały się bardzo miłym zaskoczeniem dla uczestników projektu uczniów klas 4F, 4I, 3F i 3I.

Pierwszym zabytkiem jaki poznaliśmy było Tempio Malatestiano – kościół będący architektoniczną perłą francuskiego gotyku. Jest jedną z najpiękniejszych budowli miasta. Pierwotnie był to kościół Franciszkanów. Tempio Malatestiano to niesamowita Świątynia Malatestów z XIII wieku, wzniesiona przez ówczesnego księcia Rimini.

Spacer po starówce pokazał jak bardzo jest tutaj przyjemnie. Urocze brukowane uliczki zaprowadziły nas aż do placu Piazza Cavour, przy którym stoi pałac z XIV w. Palazzo del Podesta.

Podążając za Viki mieliśmy możliwość zobaczyć również Łuk Augusta. Jest to łuk triumfalny z czasów rzymskich, stanowiący granicę drogi via Flaminia. Konstrukcja powstała z rozkazu Oktawiana Augusta w I wieku p.n.e. Pełnił niegdyś rolę bramy miejskiej jako część murów obronnych miasta. Na półkolumnach znajdują się korynckie kapitele, medaliony z wizerunkami bogów, fronton, szczyt wyznaczają blanki z cegły. Dziś Łuk Augusta dzieli starą część miasta z nowoczesnym city.

Dotarliśmy do Placu Trzech Męczenników – Piazza Tre Martiri. To tu toczyło się życie mieszkańców Rimini mówiących po łacinie. Z jednej strony króluje dziś pomnik Juliusza Cezara, z drugiej – u wlotu ulicy IV Listopada leży kamień upamiętniający słynną przemowę Cezara do legionów tuż po przekroczeniu rzeki Rubikon i pamiętne słowa: “kości zostały rzucone”.

Po pełnym wrażeń przedpołudniu spotkaliśmy się na „welcome meeting” w biurze Sistema Turismo – naszego partnera projektu „Zagraniczne praktyki zawodowe atutem na rynku pracy”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Uzyskaliśmy wiele informacji, które pozwolą nam sprawnie poruszać się po Rimini, a także odpowiednio wykonywać swoje zadania na praktykach.

W drodze do hotelu Bengasi mogliśmy spędzić jeszcze parę chwil przy Moście Tyberiusza. Wybudowany on został 2000 lat temu, istnieje i funkcjonuje do dziś. Sekretem jest to, że pojedyncze pylony znajdują sie na jednym fundamencie. Zbudowany z kamienia istyjskiego, z pięcioma łukami, jest częścią miasta od 14 roku n.e.

To był miły i bardzo ciekawy dzień. Aż nie możemy doczekać się jutra. Bo przecież przed nami dwa tygodnie praktyk we włoskich firmach.

Nie sama pracą jednak człowiek żyje….

W ramach projektu jeszcze wiele ciekawych atrakcji: jak np. wycieczka do Wenecji czy San Marino. Czas wolny postaramy się spędzić aktywnie i zobaczyć tyle ile nasze nogi i oczy wytrzymają.

Do usłyszenia wkrótce.

 

Artykuł: Agnieszka Strzelecka, Izabela Skrzypek-Markiewicz – Koordynatorki projektu

 

 

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

“Professional practice is your chance” – minął już rok! – FUNDACJA STASZICA W NAKLE NAD NOTECI

PRAKTYKI ZAGRANICZNE UCZNIÓW Z ZSAE Z WERYNII W RIMINI

Erasmus+ w Rimini ciąg dalszy relacji od Zespółu Szkół im Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wlkp.

Zespół Szkół im. Powstańców Wlkp. 1918 – 1919, Krzyż Wlkp. -Relacje z pierwszego dnia pobytu w Rimini-

„Nowe Horyzonty Zawodowe” – projekt Erasmus+ w Zespole Szkół nr 2 im. Ks. Warcisława IV