Smart Labs: Rewolucja w mobilności edukacyjnej, przygotowująca uczniów na wyzwania przyszłości

W dniach 2 i 3 grudnia w Warszawie odbywa się „IV Forum Edukacji Zawodowej Europass, Euroguidance i EVET“.
W kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do refleksji nad cyfryzacją jako wyzwaniem dla edukacji zawodowej.

Prezes ETN, Luciano Marino, był jednym z prelegentów forum i podczas swojego wystąpienia przedstawił ogromny potencjał generatywnej sztucznej inteligencji oraz zaprezentował innowacyjne Smart Lab.

Dowiedzmy się więcej…

Pytanie 1: Czym są Smart Labs i jaki jest ich główny cel?

Smart Labs to znacząca innowacja w kontekście międzynarodowej mobilności uczniów. W rewolucyjnym momencie rozwoju technologicznego zrozumieliśmy, że musimy wykorzystać tę okazję, aby stworzyć znaczące doświadczenie edukacyjne, które zerwie z tradycyjnymi schematami. Stworzyliśmy Smart Labs – innowacyjne rozwiązania szkoleniowe dostosowane do zachodzących przemian. Dzięki tym warsztatom uczniowie mogą nauczyć się korzystać z narzędzi no-code takich jak Airtable, czy platform m.in. Softr lub Bubble, AI generatywnej, programowania w Pythonie i machine learning, a także podejścia lean do tworzenia startupów lub narzędzi do analizy DNA, takich jak platforma Galaxy. Mogą także uczyć się o ekonomii dzięki grom biznesowym. W tym kontekście uczniowie realizują projekt początkowy, wykonują przypisane zadania i przygotowują prezentację końcową. Cały proces wzbogacony jest o elementy grywalizacji, co czyni doświadczenie bardziej angażującym i interesującym. Celem jest wprowadzenie uczniów w sam środek aktualnych innowacji, umożliwiając im zaznajomienie się z technologiami i metodologiami, które zmieniają świat.

 

Pytanie 2: Jakie konkretne umiejętności uczniowie mogą zdobyć dzięki Smart Labs?

Uczniowie zdobywają umiejętności techniczne związane z najbardziej zaawansowanymi technologiami oraz kompetencje miękkie wynikające z realizacji zadań takich jak praca zespołowa, rozwiązywanie złożonych problemów i tworzenie różnych produktów, takich jak filmy, teksty, podcasty, blogi, grafiki i obrazy.

 

Pytanie 3: W jaki sposób Smart Labs wykorzystują technologię no-code w edukacji?

Technologie no-code umożliwiają natychmiastową transformację nawet złożonych pomysłów w funkcjonujące rozwiązania, bez konieczności pisania kodu. W tworzeniu zaawansowanych aplikacji pozwala to skupić się na ich funkcjonalności i doświadczeniu użytkownika, zachęcając uczniów do eksplorowania innowacyjnych rozwiązań i szybkiego testowania różnych podejść. Proces ten staje się stymulujący i kreatywny, ucząc ich podchodzenia do tego samego problemu z różnych perspektyw, jednocześnie zachowując holistyczne spojrzenie na problem.

 

Pytanie 4: Jakie obszary tematyczne obejmują Smart Labs?

Obszary te są różnorodne: od machine learning po genomikę i bioinformatykę, od logistyki po procesy tworzenia startupów, od machine learning po zarządzanie przedsiębiorstwem, od tworzenia aplikacji internetowych za pomocą narzędzi no-code po kreatywne i wielowymiarowe wdrażanie AI generatywnej. Katalog Smart Labs jest szeroki i stale aktualizowany. Podążamy za innowacjami technologicznymi i tworzymy nowe warsztaty, aby oferować doświadczenia dostosowane do ciągłych zmian.

 

Pytanie 5: W jaki sposób Smart Labs przygotowują uczniów na wyzwania przyszłości?

Smart Labs dają uczniom przedsmak przyszłości, dostarczając im narzędzi do eksploracji nowych możliwości, testowania innowacyjnych rozwiązań i rozwijania nastawienia na ciągłe uczenie się i innowacje.

 

Pytanie 6: Czy możesz opisać praktyczny przykład działania Smart Lab?

Podczas Smart Lab uczniowie podzieleni są na małe, często międzynarodowe zespoły. Rozpoczynają od sesji integracyjnej i burzy mózgów, szukając różnych pomysłów na realizację projektu, po czym dzielą pracę na konkretne zadania do wykonania. Każdy członek zespołu ma w nim swoją rolę i zgodnie z określonymi procedurami realizuje zadania pod okiem trenera. Wyniki poszczególnych zadań są przesyłane na wspólną platformę i omawiane z ekspertami online w krótkich prezentacjach. Następnie realizowany i prezentowany jest projekt końcowy. Cały proces wzbogacony jest o elementy grywalizacji, aby stymulować zaangażowanie i aktywne uczenie się. Wyniki końcowe projektów są następnie udostępniane na platformie.

 

Pytanie 7: W jaki sposób Smart Labs promują interdyscyplinarność?

Smart Labs łączą różne dyscypliny i uczą wielu umiejętności jednocześnie. Na przykład warsztaty „The Game of Business” obejmuje tematy takie jak marketing, zarządzanie administracyjne, logistyka i zasoby ludzkie. Warsztaty z genomiki i bioinformatyki łączą chemię, biologię, informatykę i kryminologię. Warsztaty AI Revolution obejmują tworzenie artystyczne, produkcję literacką, edycję wideo i story telling. Każdy warsztat jest zaprojektowany tak, aby łączyć różne dyscypliny, rozwijając u uczniów zdolność do kompleksowego spojrzenia na problemy i ich rozwiązywania.

 

Pytanie 8: Jakie korzyści oferują Smart Labs w porównaniu z tradycyjnymi metodami nauczania?

Jest ich wiele – nie zastępują one tradycyjnego nauczania, lecz stanowią jego niezbędne uzupełnienie. Promując pracę zespołową w interaktywnym środowisku, które koncentruje się na realizacji konkretnego celu, Smart Labs rozwijają różne kompetencje miękkie, takie jak umiejętność rozwiązywania problemów, negocjacje i rozumowanie logiczne. Realizując zadania i prezentując wyniki, uczniowie rozwijają kreatywność, umiejętności techniczne, myślenie lateralne, zdolności analityczne oraz umiejętność opowiadania historii i występów publicznych.

 

Pytanie 9: Jaki wpływ mają Smart Labs na rozwój osobisty i zawodowy uczniów?

Smart Labs to intensywny program odzwierciedlający zachodzące przemiany w różnych sektorach. Zrozumienie jak technologie się zmieniają i jak wpłyną na naszą przyszłość, zwiększa świadomość uczniów i pomaga im realnie spojrzeć na ich perspektywy. Podejście interdyscyplinarne, zorientowane na rozwiązywanie problemów, wspiera holistyczne spojrzenie na wyzwania i zachęca do ciekawości świata oraz ciągłego uczenia się.

 

Pytanie 10: Jak wybierane są tematy Smart Labs?

Dzięki współpracy naszych dwóch firm, Axonforce i jej AI Research Lab oraz ETN School specjalizującej się w innowacjach edukacyjnych, tworzymy pomysły, które są następnie włączane do projektów Smart Labs. Inspiracją do poszukiwania nowych idei na kolejne warsztaty jest także współpraca z partnerami szkół ETN z całej Europy.  Projektowanie ich uwzględnia i przekształca w wiedzę wszystko, co dzieje się w wyniku wielkich transformacji, takich jak rozwój AI, technologie no-code czy procesy dezintermediacji. Smart Labs oferują spojrzenie w przyszłość dzięki poruszanym tematom, doświadczeniom i nabywanym umiejętnościom, znacznie wzbogacając edukację uczniów.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Smart Labs: Rewolucja w mobilności edukacyjnej, przygotowująca uczniów na wyzwania przyszłości

Relacje z mobilności nauczycieli w Rimini w ramach projektu:„Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów, absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Znajdowanie balansu między pracą a odpoczynkiem podczas praktyk zawodowych: klucz do zdrowia i sukcesu

Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN