Wyjazd na praktyki zagraniczne z punktu widzenia uczniów może mieć pozytywny wpływ, choć oni sami różnie to odczuwają. Jedni widzą w tym wyjeździe wiele zupełnie nowych możliwości (np. w nauce języków obcych czy też w zdobyciu doświadczenia w danym zawodzie), natomiast inni nie czują się tak pozytywnie nastawieni do tego rodzaju wyjazdów, ponieważ dla nich oznacza to wyjazd ze swojego kraju, który jest szczególnie bliski ich sercu (tak jak ich najbliższa rodzina, ich własny dom) oraz pojawiają się również obawy związane z samodzielnością czy także znajomością języków obcych oraz obyczajów panujących w danym kraju.
Zresztą wyjazd na praktyki zagraniczne jest to nie tylko praca, ale także zwiedzanie różnych zabytkowych miast w danym kraju, poznawanie nowych ludzi, obyczajów i kultury.
Dla większości uczniów na pewno może to być ciekawe, jednakże dla innych niekoniecznie. Każdy do tej kwestii ma zupełnie inne podejście, co można oczywiście w znacznej mierze pojąć. Z jednej strony dzięki takim wyjazdom uczniowie mogą np. poznać lepiej język obcy, zdobyć doświadczenie zawodowe, natomiast z drugiej strony (jakby nie patrzeć) są również i tacy, którzy w żadnym przypadku dotyczącym takich wyjazdów nie byliby w stanie zmienić swojego podejścia do praktyk zagranicznych.
Co więcej uczestnicy praktyk zagranicznych biorą także pod uwagę różne kwestie m.in. naukę języków obcych, poznawanie nowych ludzi, kultury, historii i obyczajów danego kraju, podniesienie swoich kwalifikacji w zawodzie, zwiedzanie miast i zabytków oraz piękne i wspaniałe widoki. Ta poważna i odpowiedzialna decyzja pozostaje jednak w gestii uczniów, być może nawet sami w przyszłości będą szukać pracy w swoim zawodzie.
Niewątpliwie uważam, że jest to tak naprawdę fenomenalny pomysł, wręcz na pewno może być wspaniały. Jak myślicie, co Wy chcielibyście robić w przyszłości? Jak moglibyście zmienić swoje życie? To już w znacznej mierze zależy jedynie od Was!
Artykuł przygotował
Arkadiusz Gancarz
Uczeń ZSE w Wołominie
Super