Staż Erasmus+ z fotografii w bułgarskiej agencji ETN Business Lab: niezapomnianie doświadczenie zawodowe dla 18 polskich uczniów z ZS w Ożarowie.

W piątek 21 kwietnia, zakończył się staż fotograficzny 18 studentów z Zespołu Szkół w Ożarowie, im. Marii Skłodowskiej-Curie, w ramach projektu Erasmus+ KA1 VET w naszej agencji w Sofii, ETN Business Lab.

Pod okiem swoich mentorów, prezeza ETN Luciano Marino i eksperta videomaker Claudio Miglionico, uczniowie zostali postawieni przed wyzwaniem kluczowych technik fotograficznych, takich jak fotografia uliczna i studyjna. Mieli okazję również przeglądać i analizować najlepsze ujęcia od największych mistrzów fotografii, takich jak Martin Parr, Bruce Gilden, Paolo Roversi, Anders Petersen, Joseph Koudelka, Cartier Bresson, Richard Avedon, Sebastião Salgado, itd.

Podczas stażu uczniowie byli w centrum Sofii, uwieczniając sytuacje, ludzi i szczegóły miasta w trakcie obchodów prawosławnej Wielkanocy. Uzyskane ujęcia były następnie omawiane z mentorami, analizując mocne strony i elementy do uzyskania lepszej jakości zdjęcia. Dzięki temu każde z ich zdjęć poprawiało się z dnia na dzień.

Dzięki temu zadaniu z fotografii ulicznej wyłonił się zwycięzca pierwszego konkursu „Ludzie Sofii”, którego celem jest opowiedzenie o życiu codziennym stolicy Bułgarii i jej mieszkańcach. Ujęcia przedstawiają ludzi napotkanych na ulicy, w różnym przedziale wiekowym, odmiennej narodowości i pochodzeniu społecznym, w której różnorodność i integracja są kluczowymi czynnikami. Przede wszystkim tutaj mogli zobaczyć uczniowie jak fotografia może być potężnym narzędziem do dokumentowania rzeczywistości i wydobywania na światło dzienne historii i twarzy.

Następnie uczniowie odwiedzili „Fabrykę”, ważne miejsce kreatywne w mieście, które gości różne zestawy do sesji fotograficznych, produkcji filmowych, koncertów, wydarzeń artystycznych itp. Tam spędzili interesujące popołudnie z fotografem George’em Todoroffem, odkrywając i eksperymentując z technikami fotografii studyjnej i znaczeniem światła w tego typu zdjęciach.

Ale to nie wszystko. Mentorzy pozwolili również uczniom spróbować swoich sił w tworzeniu obrazów fotograficznych za pomocą oprogramowania do sztucznej inteligencji, co pozwoliło im na utrzymanie aktualnego i nowoczesnego podejścia do tworzenia obrazów i treści multimedialnych. W erze, w której technologia staje się coraz bardziej wszechobecna, posiadanie konkretnych umiejętności w tym obszarze może być czynnikiem decydującym o wyróżnieniu się na rynku pracy dla twórców.

Podsumowując, staż fotograficzny w bułgarskiej agencji ETN Business Lab okazał się być formującym i stymulującym doświadczeniem dla 18 uczniów w ramach projektu  Erasmus Plus.

Dzięki uwadze i wskazówkom swoich mentorów, uczestnicy mieli okazję przenieść swoją teoretyczną wiedzę na praktykę i zdobyć nowe umiejętności, odkrywając aspekty zawodowej fotografii i nauczyć się zarządzać własnym projektem fotograficznym, z którego wyłoniło się ich własne portfolio.

Ponadto, pobyt w Bułgarii pozwolił im zanurzyć się w inną kulturę, odkryć jej specyfikę i otworzyć umysły na nowe doświadczenia i nowe spojrzenie.

Niewątpliwie, staż fotograficzny okazał się być doświadczeniem, którego uczniowie nie zapomną łatwo, wzbogacając ich zarówno pod względem umiejętności, jak i osobistego rozwoju.

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Znajdowanie balansu między pracą a odpoczynkiem podczas praktyk zawodowych: klucz do zdrowia i sukcesu

Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN

Wrażenia z projektu „Design me”

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.