„Nowe Horyzonty Zawodowe” – projekt Erasmus+ w Zespole Szkół nr 2 im. Ks. Warcisława IV

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV ponownie odbyli praktyki zawodowe za granicą – tym razem w ramach projektu pt. „Nowe Horyzonty Zawodowe”, który jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Uczestnicy mieli sfinansowane w ramach projektu: zajęcia przygotowujące, transport, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu oraz ubezpieczenia. Partnerem zagranicznym w realizacji projektu jest ETN Bulgaria Gateway. Na 3 tygodniowe praktyki zawodowe do stolicy Bułgarii Sofii wyjechało 30 uczennic i uczniów.

Międzynarodowe doświadczenie zdobyli przyszli technicy logistycy (10 uczniów), technicy żywienia i usług gastronomicznych (10 uczniów), technicy usług fryzjerskich (5 uczniów) i technicy hotelarstwa (5 uczniów).

Udział w projekcie umożliwił uczestnikom rozwój umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz nabycie nowych umiejętności zawodowych. Fryzjerki poznały metodę strzyżenia za pomocą gorących nożyczek (system Termo Cut) i używały naturalnych produktów opartych na wyciągach z płatków róży w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Logistycy przyjmowali, wydawali, kompletowali i składowali towary oraz sporządzali dokumentację z wykorzystaniem programu magazynowego LoMag. Żywieniowcy sporządzali potrawy i napoje kuchni regionalnej oparte na surowcach niedostępnych w Polsce, np. ser kaszkane i sirene, ryby i owoce morza (belony, kraby, małże). Hotelarze udoskonalili umięjętność podawania śniadań i utrzymania porządku w jednostkach mieszkalnych (z wykorzystaniem ekstraktora do czyszczenia dywanów) oraz rezerwację usług hotelarskich z wykorzystaniem systemu komputerowego. Ponadto udział w projekcie wzmocnił takie kompetencje społeczne uczestników, jak wzrost tolerancji i otwartości na inne kultury, motywacja do nauki, radzenie sobie ze stresem, współpraca w zespole. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty ECVET i Europass Mobilność, a część z nich powróciła z praktyk z propozycjami zatrudnienia w Sofii i referencjami od pracodawców. Realizacja projektu i praktyki zagraniczne przyniosły korzyści uczestnikom, gdyż zwiększyła się ich konkurencyjność na lokalnym, krajowym i zagranicznym rynku pracy. Z kolei Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV zdobył następne doświadczenia w realizacji projektów unijnych i zwiększył europejski wymiar szkoły.

Artykuł: Koordynator projektu: Barbara Miłaszewska-KołodziejczakLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Znajdowanie balansu między pracą a odpoczynkiem podczas praktyk zawodowych: klucz do zdrowia i sukcesu

Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN

Wrażenia z projektu „Design me”

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.