Czas tak szybko leci we Włoszech… Jeszcze tylko tydzień. Uczniowie z ZSPT w Międzyświeciu podczas praktyk.

Trzy tygodnie za nami i jeszcze tylko tydzień w Rimini we Włoszech… Czas szybko leci w każdym miejscu na ziemi… Nadchodzi moment konfrontacji z naszymi umiejętnościami. W codziennej pracy w restauracjach, hotelach i pizzeriach młodzi gastronomowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu spotykają się z włoską sztuką kulinarną. Dużo emocji na początku wywoływały owoce morza, które wyłowione z wody trzeba przygotować i oprawić w taki sposób, aby nadawały się do zjedzenia. Kalmary, mule, małże, ostrygi czy krewetki, które we Włoszech jada się na co dzień, na początku trudno wziąć do rąk, nie mówiąc o tym, żeby zrobić z nimi coś, co uniemożliwi im ucieczkę z talerza. Jednak po upływie czasu pod okiem znakomitych kucharzy włoskich kalmary czy krewetki, a nawet ośmiornice przestają wzbudzać niepokój i zmieniają się w przepyszne potrawy o artystycznym wyglądzie.

Uczniowie są bardzo zadowoleni z doboru miejsc praktyk. Odpowiada im zarówno standard obiektów jak i panująca w nich atmosfera. W pracy są częścią zespołu, są traktowani tak jak pozostali pracownicy. Wszystkich zaskoczyła dobra atmosfera panująca pomiędzy pracownikami. Czują się doceniani i zmotywowani, kiedy powierza się im coraz bardziej odpowiedzialne zadania.

Dzięki pobytowi i pracy w innym kraju, z inną specyfiką kulturową, odmiennymi zwyczajami, upodobaniami i mentalnością tamtejszego społeczeństwa, stażyści otrzymują wielką lekcję tolerancji i wyrozumiałości dla przedstawicieli innych kultur. Doceniają potrzebę otwarcia się na mieszkańców innych krajów.

Koordynator projektu Barbara LasońLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

PODSUMOWANIE CZAS ZACZĄĆ! – Zespoł Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich

Niezapomniany pobyt w Irlandii – Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

Uczniowie ZSTCKU na praktykach we Włoszech

Relacja z pierwszego tygodnia pobytu na stażu zawodowym w Rimini – ZS nr 4 Tychy

“Professional practice is your chance” – minął już rok! – FUNDACJA STASZICA W NAKLE NAD NOTECI