PODSUMOWANIE CZAS ZACZĄĆ! – Zespoł Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich

Dnia 10.11.22 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich odbyła się konferencja podsumowująca projekt “Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów szkoły branżowej” współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Akcja 1. – Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, numer projektu 2020-1-PL01-KA102-078290. Organizacją partnerską ZSP2 było Sistema Turismo, które na etapie pisania projektu zostało jednogłośnie wybrane jako miejsce realizacji staży zawodowych. Podczas uroczystości młodzież relacjonowała przebieg projektu. Największy zachwyt wzbudziły filmiki które pokazywały pracę i odpoczynek uczniów w Rimini. Wszyscy zazdrościli zwiedzania Wenecji i San Marino. Uczennice Ania i Zosia zaśpiewały piosenki w języku polskim i włoskim. Uczniowie i zespół projektowy zgodnie stwierdzili, że realizowany projekt buduje w szkole poczucie sukcesu oraz przynależności do Europy. Podczas takiej pracy uczymy się wszyscy, każdy z nas jest bogatszy w wiedzę, sprawności oraz wiele  kompetencji. Prowadzący opowiedzieli o kulturze, tradycjach, zabytkach, geografii, historii i kuchni słonecznej Italii. Zachęcali do zajrzenia na stronę internetową ZSP2 do zakładki Erasmus+. Można tam znaleźć m.in. Przewodnik po Północnych Włoszech. Jedna z uczestniczek projektu, Eliza, opowiedziała o swoich wrażeniach po realizacji mobilności. Oto w skrócie jej wypowiedź:

„Projekt od złożenia wniosku do dziś obejmował całą pandemię, ale nie poddaliśmy się, wyjechaliśmy na staże zawodowe do Rimini. Pobyt we Włoszech miał dużo plusów, ale najbardziej podobało mi się to, że byliśmy zgraną grupą zarówno podczas przygotowań do wyjazdu jak i w pracy i upowszechniając projekt, sobie nawzajem pomagaliśmy. Cieszyliśmy się, że w Rimini było blisko do plaży, 150 metrów. A pogoda nam dopisywała.  Super było zwiedzanie San Marino i Wenecji, płynięcie statkiem i podziwianie pięknych widoków, jedzenie było całkiem okej, można się przyzwyczaić do makaronu 🙂  Cieszyliśmy się, że mieliśmy też czas dla siebie, to znaczy poza pracą. Mogliśmy wtedy iść się poopalać, pospacerować czy spotykać w pokojach. Mieliśmy fantastycznych tutorów! Życzę Wam podobnych projektów jak ten Rimini i równie dużego zadowolenia!”

Na zakończenie uczestnikom zostały rozdane Europassy oraz pamiątkowe dyplomy. Dwie uczennice rozdały wszystkim włoskie słodycze: cukierki i czekoladki. Wszyscy zaśpiewali piosenkę: „Welcome to Rimini” dodając słowa: chcemy znów tam pojechać! I tak też się stanie, ZSP2 w Końskich planuje kontynuować współpracę z Sistema Turismo i złożyć wniosek o realizację staży Erasmus+ w Rimini!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Znajdowanie balansu między pracą a odpoczynkiem podczas praktyk zawodowych: klucz do zdrowia i sukcesu

Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN

Wrażenia z projektu „Design me”

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.