Uczniowie stalowowolskiego ekonomika na praktykach zawodowych w Rimini we Włoszech.

Uczniowie klas czwartych technikum Zespołu Szkół Nr 3 imienia Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli wyjechali na praktyki zawodowe do Włoch do Rimini.

Uczniowie klas czwartych technikum Zespołu Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik fotografii i multimediów w ramach projektu programu Erasmus+ przebywają we Włoszech w Rimini, gdzie rozwijają swoje kompetencje zawodowe.

Rimini to typowy włoski kurort, który jest położony nad Adriatykiem, oferuje nie tylko piękne, szerokie plaże i ciepłą wodę, ale także wiele innych atrakcji. Uczestnikom wyjazdu szczególnie podobał się Most Tyberiusza, który ma ponad 2000 lat i nadal jest użytkowany, oraz piękne klimatyczne uliczki z kolorowymi kamieniczkami. Osobliwością Rimini są także słynne murale, które są widoczne w wielu miejscach.

Każda wycieczka, to możliwość poznania nowych miejsc, kultury i zabytków, dlatego nie ograniczamy się tylko do Rimini, ale korzystamy z możliwości i zwiedzamy także inne miasta. Sekrety Bolonii odkrywaliśmy w sobotę 13 maja 2023 r. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  „Małej Wenecji” – w dawnych czasach Bolonia podobnie jak wiele innych miast europejskich posiadała dużą sieć kanałów. Zobaczyliśmy również min. najstarszy w Europie zachodniej Uniwersytet Boloński. Spacer po historycznych korytarzach uniwersytetu w Bolonii to prawdziwa perełka, wystarczy sobie wyobrazić, że tymi samymi ścieżkami podążali niegdyś m.in. Dante Alighieri, Mikołaj Kopernik, czy Umberto Eco.  Pod wrażeniem tego pięknego miasta, w którym pozostało jeszcze dużo ciekawych miejsc do odkrycia, wróciliśmy do miejsca noclegu – Rimini.

Wielką atrakcją była wycieczka do San Marino, która równie mocno zapadła w pamięci. Młodzież mogła podziwiać architekturę najstarszej republiki w całej okazałości, Ratusz Palazzo Pubbliko i Twierdzę La Rocca o Guaito. Być może niektórzy z nas jeszcze tu wrócą, aby poznać te okoliczne piękne miasta, bo krótka wycieczka to zdecydowanie za mało.

Jak przystało na praktyki zawodowe uczniowie odbywają praktykę zawodową w odpowiednich dla swoich zawodów firmach.  „Handlowcy” podczas praktyk realizowanych we włoskim przedsiębiorstwie, kompleksowo poznają realia pracy w zawodzie. Poznają zasady dokonywania kontroli ilościowej i jakościowej towarów, znakowania towarów zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym przedsiębiorstwie. Każdego dnia praktyk jest możliwość obserwowania, a także uczestniczenia w obsłudze klientów.

„Ekonomiści”, pod kierunkiem opiekunów Sistemo Turismo, kształcą swoje umiejętności zawodowe oraz językowe. Ponadto zajmują się pracami biurowymi wykorzystując do tego celu programy komputerowe, poznają zasady przyjmowania i wysyłania korespondencji. Obsługują urządzenia wykorzystywane w pracy biurowej. Równie cennym doświadczeniem jest zapoznanie się ze strukturą, organizacją i zasadami funkcjonowania włoskich przedsiębiorstw.

„Hotelarze i turyści” odbywają praktyki w hotelach na recepcji, w dziale gastronomicznym i w housekeepingu. Obsługują różne grupy klientów, przygotowują salę konsumpcyjną. Opanowali obsługę room service, sprzętu i urządzeń stosowanych do przygotowania pokoi dla gości. Poznali procedury funkcjonowania hotelu, jego organizację, zasady obsługi gości oraz  zasady dokonywania rezerwacji w hotelach dla klientów indywidualnych i grup zorganizowanych. Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych poznają kuchnię i  zwyczaje kulinarne mieszkańców Rimini w regionie Emilia – Romania.  Praktykantki poznały również sekrety szefów kuchni oraz odkrywały tajniki branży gastronomicznej, ucząc się pracy z klientami restauracji oraz pizzerii. Uczniowie w zawodzie technik fotografii i multimediów realizują praktyki zawodowe w firmach branży fotograficznej i graficznej. Przygotowują materiały cyfrowe do wykonywania projektów graficznych oraz obróbki i publikowania obrazu graficznego.

Z przeprowadzonych obserwacji zajęć i rozmów z pracodawcami wynika, że uczniowie posiadają dużą wiedzę merytoryczną w swoich zawodach oraz potrafią dobrze komunikować się w języku angielskim. Praca wykonywana pod nadzorem zagranicznych opiekunów wpływa na zdobycie większego doświadczenia zawodowego i umiejętności językowych.

Pobyt w Rimini dał uczniom „Rozwadowskiego ekonomika” możliwość zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi, które wdrożyły władze miasta. Jednym z najbardziej znaczących, jest ograniczenie poruszania się po mieście prywatnymi samochodami, na rzecz komunikacji miejskiej oraz ekologicznych, wygodnych pojazdów zwanych „Metro Mare”, które korzystają z napędu elektrycznego. W Rimini jest dużo  ścieżek przeznaczonych dla pieszych i dla rowerów. Skutery miejskie napędzane energią elektryczną, to kolejny popularny środek transportu, który można zaobserwować na ulicach miasta.

Praktyki są dla młodzieży wspaniałym przeżyciem. Przełamali barierę językową, wzięli udział w niezwykłej przygodzie i zdobyli umiejętności zawodowe. Na zakończenie praktyk wszyscy otrzymają certyfikaty od pracodawców i organizacji przyjmującej oraz Europass mobilność, które są najlepszym kapitałem na przyszłość, kiedy będą wchodzić na rynek pracy.

Doświadczenia zbierane w ramach projektu „Ekonomik w Europie” nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020735 Krótkoterminowe projekty  na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego – ERAZMUS+.

 

Artykuł: ZS Nr 3 w Stalowej Woli

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Znajdowanie balansu między pracą a odpoczynkiem podczas praktyk zawodowych: klucz do zdrowia i sukcesu

Druga mobilność praktykantów z Zespołu Szkół Nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku w słonecznym Rimini

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN

Wrażenia z projektu „Design me”

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.