5 wskazówek, które pomogą zorganizować efektywną zdalną edukację.

“Uczenie się online (znane również jako nauka online, telenauka, teledydaktyka lub e-learning w języku angielskim) oznacza wykorzystanie technologii multimedialnych i internetowych w celu poprawy jakości uczenia się poprzez ułatwienie dostępu do zasobów i usług, a także do zdalnej współpracy.”

W ten sposób Komisja Wspólnot Europejskich definiuje „e-learning” w dokumencie KOM (2001) 172 z 28 marca 2001 r. W dokumencie tym czytamy, że korzystanie z e-learningu wpisuje się w realizację założeń e-Europy takich jak wspieranie ewolucji programów szkolnych.

Mają  one uwzględniać nowe metody uczenia się oraz korzystać z  technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

W tym szczególnym momencie spowodowanym pandemią Covid-19 nauka na odległość jest konieczna. Dla nauczycieli stanowi ona z pewnością ogromne wyzwanie.

W jaki sposób można efektywnie prowadzić nauczanie na odległość? Przygotowaliśmy dla Was 5 wskazówek, które mogą pomóc w tym aby zdalne nauczanie było rzeczywiście owocne:

1.Śledzenie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przygotowało i wprowadziło rozwiązania umożliwiające szkołom i placówkom pracę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, przede wszystkim z udostępnieniem platform oraz treści multimedialnych.

2. Dobór odpowiednich materiałów do udostępnienia uczniom, w oparciu o ustalone cele nauki. W sieci jest wiele materiałów multimedialnych, ale ważne jest, aby dobrze ocenić ich źródło i jakość edukacyjną.

3. Udostępnienie materiałów przydatnych dla uczniów. Skanowanie kartki papieru i udostepnienie jej nie jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Lepiej skorzystać z materiałów multimedialnych, które pozwolą uczniom łatwo wykonywać ćwiczenia lub testy bezpośrednio online. W ten sposób nauczyciel znacznie szybciej i łatwiej może także otrzymywać i analizować prace uczniów.

4. Użycie odpowiednich narzędzi do efektywnego nauczania. Istnieje wiele przydatnych narzędzi do e-learningu online, ale nie wszystkie są proste i intuicyjne w użyciu. My polecamy bezpłatną platformę G Suite dla edukacji, która umożliwia efektywną i łatwą współpracę zdalną pomiędzy nauczycielami i uczniami.
Obejmuje ona szereg aplikacji do komunikacji (przesyłanie wiadomości, wideokonferencje, e-mail) oraz do nauki i tworzenia materiałów ( teksty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, testy). Wszystko to można udostępnić bezpośrednio w wirtualnej klasie Google Classroom, gdzie można się także komunikować, wymieniać informacje, dawać zadania i je oceniać.

5. Zapewnienie wsparcia uczniom. Ważne jest, aby uczniowie podczas nauki zdalnej mieli stały kontakt z nauczycielem. Dlatego ważne jest korzystanie z czatów lub innych dostępnych narzędzi, które pozwalają odpowiedzieć na potrzeby uczniów oraz przekazywać informacje zwrotne na temat wykonanych zadań.

Przedstawiliśmy Wam tylko kilka wskazówek, które mogą ułatwić zdalną naukę. A jakie są Wasze odczucia? Jak radzicie sobie z tym nowym wyzwaniem?

Trzymamy kciuki i Jesteśmy z Wami!

 

 

 

 



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Rozwinięcie Twoich Możliwości w Erasmus+: Nowa Usługa Doradcza od ETN

Wrażenia z projektu „Design me”

Nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. S. Mikołajczyka w Pasłęku odkrywa tajniki włoskiej kuchni podczas job shadowing w jednej z włoskich restauracji.

Uczniowie stalowowolskiego ekonomika na praktykach zawodowych w Rimini we Włoszech.

Job shadowing w Rimini- Nauczyciele z ZST w Turku