Dydaktyka cyfrowa – jakich cyfrowych narzędzi edukacyjnych używasz?

Technologia jest nieodłączną częścią naszej codzienności. W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie online. Systemy komunikacji cyfrowej są przydatne nie tylko do codziennych prozaicznych zajęć, ale przede wszystkim do pracy i nauki.

W Polsce już od kilku lat zgodnie z wizją Komisji Europejskiej, która promuje uwzględnienie innowacji i umiejętności cyfrowych w programach edukacji, prowadzone były działania, aby systemy szkoleń i kształcenia były „na miarę ery cyfrowej”.
W ramach programów rządowych przewidziano podłączenia wszystkich szkół do szybkiego Internetu, wyposażenie szkół w sprzęt komputerowy, stworzenie e-podręczników oraz udostępnienie szeregu szkoleń dla nauczycieli z zakresu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Innowacyjna edukacja interaktywna jest szczególnie ważna w obecnej chwili, kiedy pandemia Covid -19 spowodowała zawieszenie zajęć szkolnych. Praktycznie z dnia na dzień musiał zostać przeorganizowany cały system nauczania. I właśnie w tym momencie najważniejszą rolę odgrywa innowacja w zakresie edukacji cyfrowej.

Narzędzi używanych do innowacji i digitalizacji nauczania w szkole jest wiele, wśród nich wyróżniamy 3 naszym zdaniem najprostsze:

  1. Suite dla edukacji

 Google oferuje bezpłatne i zintegrowane rozwiązanie służące do komunikacji i nauki dla szkół, nauczycieli i uczniów: dzięki szerokiej gamie usług aplikacyjnych, z których wiele jest już używanych w codziennym życiu (Gmail, Dysk Google, Kalendarz Google, Dokumenty Google itd.), możliwe jest organizowanie zadań, ustalanie terminów i zarządzanie własnymi materiałami dydaktycznymi. Plusem jest dematerializacja dużej liczby procedur i oszczędność czasu.

Ponadto poprzez Google Classroom nauczyciele i uczniowie mogą udostępniać materiały, uczyć się i ćwiczyć w jednym środowisku cyfrowym. Nauczyciele mogą tworzyć zajęcia dla uczniów  – wysyłać ogłoszenia, tworzyć zadania i oceniać rozwiązania, komponować formularze, załączać pliki i linki, jak również mogą komunikować się z uczniami oraz z ich rodzicami. A to tylko niektóre z niezliczonych możliwości.

  1. Office 365 Education

 „Office 365 Education” dla szkół i uczelni to zestaw usług, które umożliwiają współprace nauczycieli z uczniami oraz tworzenie projektów w szkole przy użyciu najbardziej znanych aplikacji Microsoft (Word, Excell, Power Point, Outlook, OneDrive, OneNote itp.) oraz najnowszych rozwiązań Microsoftu dostępnych dla uczniów oraz nauczycieli darmowo w chmurze. Pakiet ten umożliwia tworzenie, organizowanie, udostępnianie i rozpowszechnianie materiałów i treści do nauki. Dostępne są także funkcje przydatne w sytuacjach specjalnych potrzeb edukacyjnych.

  1. Edmodo

 Jest to międzynarodowa platforma cyfrowego nauczania, w której nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą wchodzić w interakcje, komunikować się i uczyć w jednym wirtualnym miejscu. Platforma posiada zintegrowane funkcje „społecznościowe” zaprojektowane dla szkoły. Nauczyciele mogą w prosty i bezpieczny sposób prowadzić lekcje multimedialne, wystawiać oceny, tworzyć kalendarz, utrzymywać kontakt z uczniami i rodzicami, ale także prowadzić rozmowy, zadawać zadania, ćwiczenia i przeprowadzać  dyskusje. Edmodo można zintegrować z innymi aplikacjami, które pomagają nauczycielom w doskonaleniu ich działań dydaktycznych.

Są to jedne z najbardziej znanych platform używanych w różnych szkołach. Mają pewne wspólne cechy, ale różnią się specyfiką. Niezwykle ważne jest to, ze mogą być integrowane i współdziałać w celu stworzenia najbardziej skutecznej strategii nauczania. Wybór zależy głównie od potrzeb nauczycieli lub szkoły.

Które z tych platform cyfrowych polecacie oraz używacie w Waszej szkole?

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Wniosek o akredytacje na nowy program Erasmus!

Julita i Martyna z ZSP Krosno Odrzańskie dzielą się z nami swoimi kolejnymi wrażeniami z pobytu w Rimini!

Wrażenia Julity i Martyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim z ich pierwszego tygodnia pobytu w Rimini

Zastosowanie Flipped Classroom (Odwróconej Klasy) z pakietem G Suite: doświadczenie nauczyciela w szkole średniej

Formularze Google: prosty, szybki i obiektywny sposób sprawdzenia wiedzy uczniów