Staż zawodowy w słonecznej Maladze uczniów z ZSP w Sierakowicach

Po raz kolejny uczniowie kształcący się w branży ekonomiczno-administracyjnej, hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej oraz rolno-hodowlanej zrealizowali staż zagraniczny w ramach Akcji 1. Kształcenie zawodowe.

Partnerem projektu jest TRIBEKA TRAINING LAB S.L.U. – hiszpańska agencja szkoleniowa zlokalizowana w Maladze (Andaluzja), która zajmuje się promocją, organizacją, zarządzaniem stażami zawodowymi oraz programami edukacyjnymi dla uczniów, kadry nauczycielskiej, młodych pracowników oraz organizacji z całej Europy. TRIBEKA jest częścią “ETN Network”, której firmy znajdują się we Włoszech (Rimini, Potenza), Hiszpanii (Malaga), Bułgarii (Sofia), Niemczech (Berlin) , Wielkiej Brytanii (Portsmouth and Bournemouth) oraz w Irlandii ( Cork). W 2016 oraz 2017 roku ETN została zwycięzcą prestiżowego konkursu Study Travel Star Awards w kategorii Work Experience Provider w Londynie. To ważne uznanie dla profesjonalizmu, jakości i dbałości o każdy szczegół związany z organizacją mobilności edukacyjnej.

Od 4 do 29 marca 2019 r. my, uczniowie ZSP w Sierakowicach kształcący się
w zawodach technik ekonomista, technik agrobiznesu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, realizowaliśmy staż zawodowy w Hiszpanii, w mieście Malaga,
w ramach projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pt. „Europa dla Zawodowców – Zawodowcy dla Europy”.

Na wstępie naszego pobytu poznaliśmy miejsca i warunki swojej pracy. Każdy
z nas został bardzo sympatycznie powitany przez hiszpańskich pracodawców.

Nie mieliśmy problemu z komunikacją i nawiązaniem międzynarodowych znajomości. Od samego początku korzystaliśmy z uroków malowniczego, nowoczesnego miasta jakim jest Malaga.

Malaga położona na wybrzeżu Costa del Sol to miasto, w którym urodziło się kilka bardzo ważnych dla kultury Hiszpanii osób. Jedną z nich był Pablo Picasso. Mieliśmy możliwość zwiedzania Muzeum, które prezentuje wspaniałą kolekcję jego prac.
W skład wystawy wchodzi ponad 230 dzieł, a wszystko to rozmieszczone jest
w jedenastu salach. Odwiedziliśmy także Museo Interactivo de la Musica, w którym można było zobaczyć ponad 300 instrumentów z różnych epok, krajów i kultur.

Niedaleko miejsca naszego zakwaterowania ustytuowana była Alcazaba. Jest to
XI-wieczna arabska twierdza położona na wzgórzu Gibralfaro (arb. „Alcazaba” – „Cytadela”). Do jej wejścia przylegają pozostałości teatru rzymskiego. Budowla została przebudowana, dzięki czemu łączy w sobie cechy obronne, a jednocześnie przypomina pałac z ogrodami, stawami. Widać z niej zarówno port jak i część miejską. Ścieżka na wzgórze wiedzie przez ogrody z licznymi fontannami.

Czas spędzony w Maladze umożliwił nam zwiedzenie pięknych miejsc, między innymi: Rondy, niewielkiego miasteczka, jednego z najstarszych w Hiszpanii. Niezwykłą malowniczość zapewnia miastu jego położenie po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Niesamowity krajobraz, zapach zieleni, marcowe słońce pozostał i towarzyszy nam do tej pory.

Kolejnym miastem, które odwiedziliśmy była Marbella – miasto na wybrzeżu Costa del Sol w Andaluzji, słynąca z portu Puerto Banus, w którym cumują luksusowe jachty.

Ponadto poznaliśmy historię miasta Córdoba. Zwiedziliśmy Pałace z XV i XVI w.: Casa de los Villalones, Casa del Indiano, Palacio de los Paez de Castillejo, Palacio Museo de Viana, Kościół Santa Marina, Iglesia del Carmen, Synagogę z XIV w.
oraz Mezquita – przebudowany na katedrę meczet.

Ostatnim odwiedzonym przez nas miastem była Sevilla, gdzie byliśmy pod wrażeniem największej katedry światapałacu wpisanych na listę UNESCO.

Uczestnictwo w projekcie mobilności stworzył nam dużo różnorodnych możliwości. Rozwinął nasze kompetencje językowe, kulturowe oraz umożliwił poznanie warunków pracy i możliwości rozwoju na europejskim rynku pracy, pokazał czego wymagają europejscy pracodawcy od młodych ludzi zgłębiających wiedzę w swoim zawodzie.

Po zakończonej mobilności uzyskaliśmy najważniejsze dokumenty poświadczające zdobyte kwalifikacje, tj.:

–       dokumenty Europass – Mobilność,

–       dokumenty Skills Portfolio – ECVET,

–       dokumenty Certificate,

–       dokumenty Reference,

–       dokumenty Learning Agreement,

dzięki czemu wzbogaciliśmy nasze CV oraz zyskaliśmy większe szanse na rozwój zawodowy na europejskim rynku pracy i nie tylko.

 

                                                                                                    Agnieszka Kazimierczak

nauczyciel przedmiotów zawodowych

                                                          Julia Czaja, Martyna Zdrojewska

                                                           uczennice klasy II Technikum w zawodzie technik ekonomista

 Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts
Recent Comments
Archives
Categories
Meta
Recent Posts

Uczniowie z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie na praktykach w Maladze – Podsumowanie

PODSUMOWANIE CZAS ZACZĄĆ! – Zespoł Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich

Niezapomniany pobyt w Irlandii – Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni

Uczniowie ZSTCKU na praktykach we Włoszech

Relacja z pierwszego tygodnia pobytu na stażu zawodowym w Rimini – ZS nr 4 Tychy